
| Size Code | 026 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 1.239 in (31.47 mm) |
| Outside Diameter | 1.379 in (35.03 mm) |
| Part Number | C526-026 |
| Compound | C526 Material Datasheet |
| Material Type | FFKM Perfluoroelastomer |
| Sub Type | |
| High Temp | 475 °F (250 °C) |
| Low Temp | -5 °F (-25 °C) |
| Hardness | 95 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)