
| Size Code | 111 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 0.424 in (10.77 mm) |
| Outside Diameter | 0.630 in (16.01 mm) |
| Part Number | C513-111 |
| Compound | C513 |
| Material Type | FFKM Perfluoroelastomer |
| Sub Type | |
| High Temp | 480 °F (250 °C) |
| Low Temp | 5 °F (-15 °C) |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | White |
.webp)
 (1).webp)
.webp)