
| Size Code | 240 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 3.734 in (94.84 mm) |
| Outside Diameter | 4.012 in (101.90 mm) |
| Part Number | C505-240 |
| Compound | C505 Material Datasheet |
| Material Type | FFKM Perfluoroelastomer |
| Sub Type | |
| High Temp | 450 °F (235 °C) |
| Low Temp | -20 °F (-30 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)