
| Size Code | 5X40 |
|---|---|
| Cross Section | 0.197 in (5.00 mm) |
| Inside Diameter | 1.575 in (40.00 mm) |
| Outside Diameter | 1.969 in (50.00 mm) |
| Part Number | B1125-5X40 |
| Compound | B1125 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)

.webp)