
| Size Code | 3X76 |
|---|---|
| Cross Section | 0.118 in (3.00 mm) |
| Inside Diameter | 2.992 in (76.00 mm) |
| Outside Diameter | 3.228 in (82.00 mm) |
| Part Number | B1125-3X76 |
| Compound | B1125 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)