
| Size Code | 2X43 |
|---|---|
| Cross Section | 0.079 in (2.00 mm) |
| Inside Diameter | 1.693 in (43.00 mm) |
| Outside Diameter | 1.850 in (47.00 mm) |
| Part Number | B1125-2X43 |
| Compound | B1125 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)