
| Size Code | 1X12 |
|---|---|
| Cross Section | 0.039 in (1.00 mm) |
| Inside Diameter | 0.472 in (12.00 mm) |
| Outside Diameter | 0.551 in (14.00 mm) |
| Part Number | B1125-1X12 |
| Compound | B1125 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)