
Available Quantity | Location |
|---|---|
3,681 | Ships within 1 business day |
| Size Code | 219 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 1.296 in (32.92 mm) |
| Outside Diameter | 1.574 in (39.98 mm) |
| Part Number | B1115-219 |
| Compound | B1115 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Compliances | FDA METAL DETECT |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Blue |
.webp)
 (1).webp)

.webp)