
Available Quantity | Location |
|---|---|
4,100 | Ships within 1 business day |
| Size Code | 205 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 0.421 in (10.69 mm) |
| Outside Diameter | 0.699 in (17.75 mm) |
| Part Number | B1105-205 |
| Compound | B1105 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Compliances | FDA METAL DETECT |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)