
| Size Code | 427 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in (6.99 mm) |
| Inside Diameter | 4.725 in (120.02 mm) |
| Outside Diameter | 5.276 in (134.00 mm) |
| Part Number | B1093-427 |
| Compound | B1093 |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)