
| Size Code | 228 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 2.234 in (56.74 mm) |
| Outside Diameter | 2.512 in (63.80 mm) |
| Part Number | B1093-228 |
| Compound | B1093 |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |

.webp)
 (1).webp)
.webp)