
| Size Code | 471 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in (6.99 mm) |
| Inside Diameter | 21.955 in (557.66 mm) |
| Outside Diameter | 22.505 in (571.64 mm) |
| Part Number | B1061-471 |
| Compound | B1061 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Compliances | FDA |
| Hardness | 50 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)

.webp)