
| Size Code | 120 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 0.987 in (25.07 mm) |
| Outside Diameter | 1.193 in (30.31 mm) |
| Part Number | B1058-120 |
| Compound | B1058 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Compliances | NSF61 |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)