
| Size Code | 115 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 0.674 in (17.12 mm) |
| Outside Diameter | 0.880 in (22.36 mm) |
| Part Number | B1058-115 |
| Compound | B1058 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Compliances | NSF61 |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)