
| Size Code | 328 |
|---|---|
| Cross Section | 0.210 in (5.33 mm) |
| Inside Diameter | 1.850 in (46.99 mm) |
| Outside Diameter | 2.270 in (57.65 mm) |
| Part Number | B1027-328 |
| Compound | B1027 |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Red |
 (1).webp)
.webp)
.webp)