
| Size Code | 002 |
|---|---|
| Cross Section | 0.050 in (1.27 mm) |
| Inside Diameter | 0.042 in (1.07 mm) |
| Outside Diameter | 0.142 in (3.61 mm) |
| Part Number | B1015-002 |
| Compound | B1015 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 225 °F (110 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)