
| Size Code | 8X160 |
|---|---|
| Cross Section | 0.315 in (8.00 mm) |
| Inside Diameter | 6.299 in (160.00 mm) |
| Outside Diameter | 6.929 in (176.00 mm) |
| Part Number | B1010-8X160 |
| Compound | B1010 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 225 °F (110 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)

.webp)
.webp)