
| Size Code | 1X100 |
|---|---|
| Cross Section | 0.039 in (1.00 mm) |
| Inside Diameter | 3.937 in (100.00 mm) |
| Outside Diameter | 4.016 in (102.00 mm) |
| Part Number | B1010-1X100 |
| Compound | B1010 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 225 °F (110 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)