
Available Quantity | Location |
|---|---|
71 |
| Size Code | 021 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.926 in (23.52 mm) |
| Outside Diameter | 1.066 in (27.08 mm) |
| Part Number | B1009-021 |
| Compound | B1009 |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 30 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)