
| Size Code | 429 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in (6.99 mm) |
| Inside Diameter | 4.975 in (126.37 mm) |
| Outside Diameter | 5.526 in (140.35 mm) |
| Part Number | B1006-429 |
| Compound | B1006 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 50 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)