
Available Quantity | Location |
|---|---|
6,990 | Ships within 1 business day |
24,703 |
| Size Code | 209 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 0.671 in (17.04 mm) |
| Outside Diameter | 0.949 in (24.10 mm) |
| Part Number | B1002-209 |
| Compound | B1002 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Compliances | FDA |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)