
Available Quantity | Location |
|---|---|
74,107 |
| Size Code | 001 |
|---|---|
| Cross Section | 0.040 in (1.02 mm) |
| Inside Diameter | 0.029 in (0.74 mm) |
| Outside Diameter | 0.109 in (2.78 mm) |
| Part Number | B1002-001 |
| Compound | B1002 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Compliances | FDA |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)