
Available Quantity | Location |
|---|---|
1,312 | Ships within 1 business day |
80,657 |
| Size Code | 119 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 0.924 in (23.47 mm) |
| Outside Diameter | 1.130 in (28.71 mm) |
| Part Number | B1001-119 |
| Compound | B1001 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)