
| Size Code | 8X360 |
|---|---|
| Cross Section | 0.315 in (8.00 mm) |
| Inside Diameter | 14.173 in (360.00 mm) |
| Outside Diameter | 14.803 in (376.00 mm) |
| Part Number | B1000-8X360 |
| Compound | B1000 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)