
| Size Code | 7X365 |
|---|---|
| Cross Section | 0.276 in (7.00 mm) |
| Inside Diameter | 14.370 in (365.00 mm) |
| Outside Diameter | 14.921 in (379.00 mm) |
| Part Number | B1000-7X365 |
| Compound | B1000 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)