
Available Quantity | Location |
|---|---|
120 |
| Size Code | 4X65 |
|---|---|
| Cross Section | 0.157 in (4.00 mm) |
| Inside Diameter | 2.559 in (65.00 mm) |
| Outside Diameter | 2.874 in (73.00 mm) |
| Part Number | B1000-4X65 |
| Compound | B1000 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)

 (1).webp)
.webp)