
Available Quantity | Location |
|---|---|
4,617 | Ships within 1 business day |
746 |
| Size Code | 434 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in (6.99 mm) |
| Inside Diameter | 5.600 in (142.24 mm) |
| Outside Diameter | 6.150 in (156.22 mm) |
| Part Number | B1000-434 |
| Compound | B1000 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)

 (1).webp)
.webp)