
Available Quantity | Location |
|---|---|
49,517 | Ships within 1 business day |
| Size Code | 430 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in (6.99 mm) |
| Inside Diameter | 5.100 in (129.54 mm) |
| Outside Diameter | 5.650 in (143.52 mm) |
| Part Number | B1000-430 |
| Compound | B1000 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |

 (1).webp)
.webp)
.webp)