
Available Quantity | Location |
|---|---|
2,323 | Ships within 1 business day |
6,613 |
| Size Code | 401 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in (6.99 mm) |
| Inside Diameter | 1.475 in (37.47 mm) |
| Outside Diameter | 2.026 in (51.45 mm) |
| Part Number | B1000-401 |
| Compound | B1000 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)