
Available Quantity | Location |
|---|---|
4,661 | Ships within 1 business day |
9,718 |
| Size Code | 334 |
|---|---|
| Cross Section | 0.210 in (5.33 mm) |
| Inside Diameter | 2.600 in (66.04 mm) |
| Outside Diameter | 3.020 in (76.70 mm) |
| Part Number | B1000-334 |
| Compound | B1000 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)