
Available Quantity | Location |
|---|---|
13,113 | Ships within 1 business day |
16,140 |
| Size Code | 225 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 1.859 in (47.22 mm) |
| Outside Diameter | 2.137 in (54.28 mm) |
| Part Number | B1000-225 |
| Compound | B1000 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)