
Available Quantity | Location |
|---|---|
35,470 | Ships within 1 business day |
45,522 |
| Size Code | 213 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 0.921 in (23.39 mm) |
| Outside Diameter | 1.199 in (30.45 mm) |
| Part Number | B1000-213 |
| Compound | B1000 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)