B1000-1X17
JIS B 2401 SS170 O-rings Buna-N, B1000-1X17 70 Durometer, Black, Buna-N (NBR, Nitrile, Buna)
Color: Black
Available Quantity
Location
47,499
In Stock
Ships within 1 business day
1,900
Offsite
Enter a quantity to check price
Recommended Items
Description
B1000-1X17 is a 70 durometer, black, Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) o-ring. This product is a Japanese JIS B 2401 SS170 size and has a cross section of 1.00mm (0.039in) and an inside diameter of 17.00mm (0.669in). It is made from the compound B1000. See compound features below
Compound Attributes
  • General purpose material
Tech Specs
Size Code1X17
Cross Section 0.039 in (1.00 mm)
Inside Diameter 0.669 in (17.00 mm)
Outside Diameter 0.748 in (19.00 mm)
Part NumberB1000-1X17
Compound B1000
Material Datasheet View Datasheet
Material TypeBuna-N (NBR, Nitrile, Buna)
Sub Type
High Temp 250 °F (125 °C)
Low Temp -30 °F (-35 °C)