
Available Quantity | Location |
|---|---|
17,839 | Ships within 1 business day |
86,022 |
| Size Code | 114 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 0.612 in (15.54 mm) |
| Outside Diameter | 0.818 in (20.78 mm) |
| Part Number | B1000-114 |
| Compound | B1000 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)