
Available Quantity | Location |
|---|---|
86,332 | Ships within 1 business day |
1,816,316 |
| Size Code | 110 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 0.362 in (9.19 mm) |
| Outside Diameter | 0.568 in (14.43 mm) |
| Part Number | B1000-110 |
| Compound | B1000 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)