
Available Quantity | Location |
|---|---|
540,209 | Ships within 1 business day |
533,663 |
| Size Code | 007 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.145 in (3.68 mm) |
| Outside Diameter | 0.285 in (7.24 mm) |
| Part Number | B1000-007 |
| Compound | B1000 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)