
Available Quantity | Location |
|---|---|
53 | Ships within 1 business day |
| Size Code | 260 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 6.484 in (164.69 mm) |
| Outside Diameter | 6.762 in (171.75 mm) |
| Part Number | V1148-260 |
| Compound | V1148 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Compliances | FDA METAL DETECT |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |

.webp)
.webp)
 (1).webp)