
Available Quantity | Location |
|---|---|
9,963 | Ships within 1 business day |
529 |
| Size Code | 353 |
|---|---|
| Cross Section | 0.210 in (5.33 mm) |
| Inside Diameter | 4.975 in (126.37 mm) |
| Outside Diameter | 5.395 in (137.03 mm) |
| Part Number | B1001-353 |
| Compound | B1001 Material Datasheet |
| Material Type | Buna-N (NBR, Nitrile, Buna) |
| Sub Type | |
| High Temp | 250 °F (125 °C) |
| Low Temp | -30 °F (-35 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)

.webp)